Croquet Victoria
Advancing Croquet in Victoria

Geelong Croquet Association

Officers

Region Director
Butch Hollier
0488 152145
reilloh248 @ hotmail . com

Region President
Jim Saunders
03 52647663
ourjives @ bigpond . com

Region Secretary
Elizabeth de Trafford
0498 732 221
atgeelongcroquet @ gmail . com

Region Treasurer
Carmel Terrington
+61352295033
atgeelongcroquet @ gmail . com

All club contacts

Affiliated clubs

Colac Croquet Club

Drysdale Croquet Club

Belmont Croquet Club

Geelong Eastern Park Croquet Club

Queenscliff Croquet Club


Constitution document

Geelong Constitution



Manage your region

Enter your region password to edit details of your region.

Password:


Geelong information

2019 Regional Winners Engleby

Cherry Bluff, Neil Thomas, Kay Scotland & Tony Pye

2017 GC Margaret Earl Memorial

Winner: Wolfgang Klemenz Runner Up: Margot Payton

2017 AC Margaret Earl Memorial

Winner: Maureen Alberts Runner Up: Graham Nunn

2018 Regional Winners Austin C

Bob Roycroft, Kevin Bluff, Ruth Crabbe & Anna Miller


GC Open 2018

Winner Division 1 - Ian Peterson BCC Runner Up - Andre Daniel Dreyfus-Williamstown Winner Division 2 - Ian Matthews Williamstown Runner Up - Julie Matthews - Williamstown Winner Division 3 - Lanie McAlpie - Swan Hill Runner Up - Wolfgang Klemenz BCC

Tournament information

Information is displayed here for region tournaments from the current and previous seasons.

Association tournament info


Open 2019

(-3.0 to 20.0) Complete - awaiting results

Contact - Eileen Gough 5221 5714

Geelong Open Tournament 2020

Tournament Notice not available.

(-6.0 to 20.0) Dates 09 Mar 20 - 09 Mar 20

Contact -

Open Tournament 2018

(-3.0 to 20.0) Complete - awaiting results

Contact - Anne Molloy 0419 513766 annemolloy1 @ hotmail . com

Golf tournament info


Geelong Open Singles 2020

Press the arrow button to view the Tournament Notice.

(-6.0 to 20.0) Dates 07 Mar 20 - 08 Mar 20

Contact - Wolfgang Klemenz 0422 006 431

Open Tournament 2019


Winner (range -6.0 to 5.0)
Bob Roycroft (Geelong Eastern Park)

Runner-up: Andre Daniel-Dreyfus (Williamstown)


Winner (range 6.0 to 8.0)
Sue Colvin (Belmont)

Runner-up: Ron Kennedy (Bairnsdale)


Winner (range 9.0 to 20.0)
Jenny Calwell (Drysdale)

Runner-up: Clint Chandler (Beaufort)

Contact - Wolfgang Klemenz 0422 006 431 lionhard1149 @ yahoo . com . au