Croquet Victoria
Advancing Croquet in Victoria

Tournament Results

Golf Tournament Results

26 Oct 19
27 Oct 19


Singles
Range : -6.0 to 20.0
Bairnsdale


Winner : Tim Jones (Bairnsdale)
Runner-up: Peter Goldstraw (Sale)
Third: Brian Rowe (Essendon)





26 Oct 19
27 Oct 19


Singles
Range : -6.0 to 20.0
Bairnsdale


Winner : Ron Kennedy (Bairnsdale)
Runner-up: Rhonda Smith (Lakes Entrance)
Third: Geoff Mattingley (Sarsfield)





26 Oct 19
27 Oct 19


Singles
Range : -6.0 to 20.0
Bairnsdale


Winner : Ivana Thomson (Lakes Entrance)
Runner-up: Briana Littlejohn (Bairnsdale)
Third: Elma Speksnijder (Bairnsdale)





26 Oct 19
27 Oct 19


Singles
Range : -6.0 to 20.0
Bairnsdale


Winner : Greg Eaton (Orbost)
Runner-up: Graeme Bennett (Bairnsdale)
Third: Rhonda Webb (Lakes Entrance)





19 Oct 19
20 Oct 19


GC Open
Range : -1.0 to 6.0
MCC


Winner : Brian Rowe (Essendon)
Runner-up: John Oudyn (Monash)
Third: Kaye Molyneux (Monash)





19 Oct 19
20 Oct 19


Doubles
Range : -6.0 to 20.0
Warragul


Winners: Robert Smallwood & Alex Williamson (Morwell)
Runners-up: Kelvin Marriott & Bob Quayle (Drouin)
Third: Gerrit Kool & Susan Cartwright (Wonthaggi)







19 Oct 19
20 Oct 19


Doubles
Range : -6.0 to 20.0
Warragul


Winners: Todd Beasley (Warragul) & Shane Downie (Wangaratta)
Runners-up: Sue Baker & Tom Lacey (Wonthaggi)
Third: Andrea Collins (Warragul) & Ed Chatwin (Drouin)







19 Oct 19
20 Oct 19


GC Open
Range : 6.0 to 12.0
MCC


Winner : Kate Patrick (Brunswick)
Runner-up: Reen Hancorne (Monash)
Third: Wayne Worladge (MCC)





18 Oct 19
18 Oct 19


Handicap Doubles
Range : -6.0 to 20.0
Horsham


Winners: Darren Lester (Alexandra Ararat) & Owen Dickinson (Essendon)
Runners-up: Karen Magee & David Magee (SA)







18 Oct 19
18 Oct 19


Handicap Doubles
Range : -6.0 to 20.0
Horsham


Winners: Ann Millhouse & Kim Millhouse (SA)
Runners-up: Fay Harrison & Geoff Harding (Drysdale)







18 Oct 19
18 Oct 19


Handicap Doubles
Range : -6.0 to 20.0
Horsham


Winners: Pat Smith (Ballarat Alexandra) & Carmel Terrington (Geelong Eastern Park)
Runners-up: Julie Barber (Swan Hill) & Wolfgang Klemenz (Belmont)







18 Oct 19
18 Oct 19


Handicap Doubles
Range : -6.0 to 20.0
Horsham


Winners: Maureen Belleville & Valmai Hood (Horsham)
Runners-up: Kathie Pitt & Ian Pitt (Ballarat Western)







18 Oct 19
18 Oct 19


Handicap Doubles
Range : -6.0 to 20.0
Horsham


Winners: Annie Millhouse & Jill Millhouse (SA)
Runners-up: Claudette Harding (Drysdale) & David Wortley (Horsham)







17 Oct 19
17 Oct 19


Singles
Range : -6.0 to 20.0
Horsham


Winner : Bob Roycroft (Geelong Eastern Park)
Runner-up: Karen Magee (SA)





17 Oct 19
17 Oct 19


Singles
Range : -6.0 to 20.0
Horsham


Winner : Wolfgang Klemenz (Belmont)
Runner-up: Darren Lester (Alexandra Ararat)





17 Oct 19
17 Oct 19


Singles
Range : -6.0 to 20.0
Horsham


Winner : Ian Pitt (Ballarat Western)
Runner-up: Bob David (Ballarat Alexandra)





16 Oct 19
16 Oct 19


High Low Doubles
Range : -6.0 to 20.0
Horsham


Winner : John James (Deniliquin)
Runner-up: Bob Terrett (SA)





16 Oct 19
16 Oct 19


High Low Doubles
Range : -6.0 to 20.0
Horsham


Winner : Michael Slattery (Quarry Hill)
Runner-up: Ian Pitt (Ballarat Western)





16 Oct 19
16 Oct 19


High Low Doubles
Range : -6.0 to 20.0
Horsham


Winner : Elaine Terrett (SA)
Runner-up: Janis Jenkins (SA)





14 Oct 19
14 Oct 19


Rich River Open Golf Croquet Tournament
Range : 9.0 to 12.0
Rich River


Winner : Peter Whittakers (Deniliquin)
Runner-up: Sandra Retallick (Rich River)





13 Oct 19
13 Oct 19


Rich River Open Golf Croquet Tournament
Range : 6.0 to 8.0
Rich River


Winner : Beverley Floyd (Rich River)
Runner-up: Rhonda Smith (Lakes Entrance)





12 Oct 19
12 Oct 19


Rich River Open Golf Croquet Tournament
Range : -6.0 to 5.0
Rich River


Winner : Owen Dickinson (Essendon)
Runner-up: Russell Smyth (Rich River)





08 Oct 19
10 Oct 19


Open
Range : -6.0 to 4.0
Quarry Hill


Winner : John James (Deniliquin)
Runner-up: Chris Eiffert (Quarry Hill)





08 Oct 19
10 Oct 19


Open
Range : 6.0 to 20.0
Quarry Hill


Winner : Anne Dodd (Rich River)
Runner-up: Helen Brierley (Rich River)





08 Oct 19
10 Oct 19


Open
Range : 6.0 to 20.0
Quarry Hill


Winners: Brian Rowe (Essendon) & Jan Lebek (Golden Square)
Runners-up: John Murdoch & Lois Breadon (Quarry Hill)







06 Oct 19
06 Oct 19


Open
Range : 0.0 to 14.0
Ballarat and District


Winners: Ken Crow & Judith Beaton (Beaufort)
Runners-up: Carmel Terrington (Geelong Eastern Park) & Pat Smith (Ballarat Alexandra)
Third: Jim Saunders & Val Saunders (Belmont)
Equal Third: Terry Brown & Joyce Woods (Brimbank)







05 Oct 19
05 Oct 19


Open
Range : 6.0 to 10.0
Ballarat and District


Winner : Denie-Anne Etherson (Ballarat Western)
Runner-up: Carmel Terrington (Geelong Eastern Park)
Third: Nancy Hatherell (Ballarat Western)





05 Oct 19
05 Oct 19


Open
Range : 10.0 to 20.0
Ballarat and District


Winner : Ken Crow (Beaufort)
Runner-up: Sue Chandler (Ballarat Western)
Third: Mary Windsor (Bairnsdale)





30 Sep 19
04 Oct 19


ACA Handicap Championships
Range : -6.0 to 20.0
Twin City


Winners: Barry Jennings & Stephen Condous (SA)
Runners-up: Peter Freer & Kate McLoughlin (NSW)
Third: Barrie Wuttke & Catherine Wuttke (SA)







30 Sep 19
04 Oct 19


ACA Handicap Championships
Range : -6.0 to 20.0
Twin City


Winner : Kate McLoughlin (NSW)
Runner-up: John Young (Shepparton)
Third: Terence James Wilson (Wangaratta)





21 Sep 19
22 Sep 19


Doubles
Range : -6.0 to 20.0
Lakes Entrance


Winners: Terri Manwaring & William Manwaring (RNB)
Runners-up: Michael North & Anita North (Traralgon)
Third: Peter Goldstraw & Deirdre Lebbon (Sale)







21 Sep 19
22 Sep 19


Doubles
Range : -6.0 to 20.0
Lakes Entrance


Winners: Geoff Webb (Lakes Entrance) & David Barrett (Bairnsdale)
Runners-up: Ron Kennedy & Maria Simpson (Bairnsdale)
Third: Jan Norwood & Caleb Sims (Bairnsdale)







19 Sep 19
19 Sep 19


Twin City Golf Croquet Doubles Championship
Range : -6.0 to 5.0
Twin City


Winners: Darren McLoughlin (Deniliquin) & John Oudyn (Monash)
Runners-up: Brian Rowe (Essendon) & Ruth Duffy (Corowa Civic)







19 Sep 19
19 Sep 19


Twin City Golf Croquet Doubles Championship
Range : 6.0 to 8.0
Twin City


Winners: Bruce Blay & Christine Blay (Benalla)
Runners-up: Rodney Bensley (Howlong Golf Resort) & Garry Meuleman (Wangaratta)







19 Sep 19
19 Sep 19


Twin City Golf Croquet Doubles Championship
Range : 9.0 to 20.0
Twin City


Winners: Maria Harvey & Christine Ireland (Beechworth)
Runners-up: Lorraine Johnston & Anne Dodd (Wangaratta)







14 Sep 19
15 Sep 19


Open
Range : -6.0 to 20.0
Drouin


Winner : Les Matthews (Drysdale)
Runner-up: Gerrit Kool (Wonthaggi)





14 Sep 19
15 Sep 19


Open
Range : -6.0 to 20.0
Drouin


Winner : Brian Wheeler (Wonthaggi)
Runner-up: Tom Lacey (Wonthaggi)





07 Sep 19
10 Sep 19


Men's Championships
Range : -6.0 to 20.0
VCC


Winner : Owen Dickinson (Essendon)
Runner-up: Neil McHardy (South Africa)
Third: Kevin Beard (Yarrawonga)





07 Sep 19
10 Sep 19


Women's Championships
Range : -6.0 to 20.0
VCC


Winner : Alison Sharpe (NSW)
Runner-up: Virginia Arney (SA)
Third: Patricia Devlin (Castlemaine)
Equal Third: Elaine Berridge (QLD)





24 Aug 19
25 Aug 19


Selectors' Invitation
Range : -6.0 to 20.0
VCC


Winner : Stephen Templeton (Maldon)
Runner-up: Ruth Duffy (Corowa Civic)
Third: John Oudyn (Monash)





24 Aug 19
25 Aug 19


Selectors' Invitation
Range : -6.0 to 20.0
VCC


Winner : Maurice Cevaal-Hewitt (Twin City)
Runner-up: Anthony Pye (Geelong Eastern Park)
Third: John Young (Shepparton)





24 Aug 19
25 Aug 19


Selectors' Invitation
Range : -6.0 to 20.0
VCC


Winner : Darren Lester (Alexandra Ararat)
Runner-up: Julie Barber (Swan Hill)





24 Aug 19
25 Aug 19


Selectors' Invitation
Range : -6.0 to 20.0
VCC


Winner : John de Trafford (Geelong Eastern Park)
Runner-up: Felix Gelman White (Williamstown)





17 Aug 19
18 Aug 19


Singles
Range : 0.0 to 5.0
Sandringham


Winner : Brian Rowe (Essendon)
Runner-up: Richard Parks (Monash)





17 Aug 19
18 Aug 19


Singles
Range : 6.0 to 9.0
Sandringham


Winner : Pat Smith (Ballarat Alexandra)
Runner-up: Deb Newbold (Ringwood)





17 Aug 19
18 Aug 19


Singles
Range : 10.0 to 12.0
Sandringham


Winner : Lynette White (Sandringham)
Runner-up: Jennie Bowles (Sandringham)





27 Jul 19
28 Jul 19


Leongatha Golf Handicap Doubles
Range : -6.0 to 20.0
Leongatha


Winners: Robert Smallwood & Alex Williamson (Morwell)
Runners-up: Peter Goldstraw & Deirdre Lebbon (Sale)







27 Jul 19
28 Jul 19


Leongatha Golf Handicap Doubles
Range : -6.0 to 20.0
Leongatha


Winners: Neil Warburton & Brian Wheeler (Wonthaggi)
Runners-up: Helen Checkley & Ruth Cashin (Korumburra)







06 Jul 19
07 Jul 19


Open Tournament (Doubles)
Range : -6.0 to 20.0
Morwell


Winners: Julie Beasley & Heather Lees (Warragul)
Runners-up: Wilma Freeman & Betty Clissold (Sale)
Third: Peter Goldstraw & Deirdre Lebbon (Sale)







06 Jul 19
07 Jul 19


Open Tournament (Doubles)
Range : -6.0 to 20.0
Morwell


Winners: Shirley Hemperger (Traralgon) & Neil Warburton (Wonthaggi)
Runners-up: Shiela Barnsley & Lynne Johnston (Sale)
Third: Wayne Worladge & Helen Worladge (MCC)







22 Jun 19
23 Jun 19


Open Singles Tournament
Range : -6.0 to 5.0
Lakes Entrance


Winner : John Young (Shepparton)
Runner-up: Heather Bradbury (Bairnsdale)
Third: Robert Smallwood (Morwell)





22 Jun 19
23 Jun 19


Open Singles Tournament
Range : 5.0 to 8.0
Lakes Entrance


Winner : Les Matthews (Drysdale)
Runner-up: Geoff Mattingley (Sarsfield)
Third: Shirley Hemperger (Traralgon)





22 Jun 19
23 Jun 19


Open Singles Tournament
Range : 8.0 to 20.0
Lakes Entrance


Winner : Jean Phillips (Sale)
Runner-up: Marilyn Barrett (Bairnsdale)
Third: Betty Clissold (Sale)





15 Jun 19
16 Jun 19


Rich River Doubles Handicap Tournament
Range : -6.0 to 20.0
Rich River


Winners: John James & Mary James (Deniliquin)
Runners-up: Kaye Joyce (Rich River) & David Hocking (Echuca Moama)







08 Jun 19
09 Jun 19


Handicap Doubles
Range : -6.0 to 10.0
Belmont


Winners: Fay Harrison (Drysdale) & John de Trafford (Geelong Eastern Park)
Runners-up: Julian Lanning & Geoff Harding (Drysdale)
Third: Les Matthews (Drysdale) & Ray Wilson (Belmont)







01 Jun 19
02 Jun 19


Sale Open Handicap Doubles
Range : -6.0 to 20.0
Sale


Winners: Mark Norwood & Jan Norwood (Bairnsdale)
Runners-up: Robert Smallwood (Morwell) & Kathleen Willems (Drouin)







01 Jun 19
02 Jun 19


Sale Open Handicap Doubles
Range : -6.0 to 20.0
Sale


Winners: Phillip Clerici (Sale) & Shirley Hemperger (Traralgon)
Runners-up: Gary Prescott & George Wise (Bairnsdale)







30 May 19
30 May 19


Open Tournament (Singles)
Range : -6.0 to 20.0
Warrnambool


Winner : John Murfett (Portland)
Runner-up: Russell Kelly (Belmont)
Third: Richard Parks (Monash)





30 May 19
30 May 19


Open Tournament (Singles)
Range : -6.0 to 20.0
Warrnambool


Winner : Fay Harrison (Drysdale)
Runner-up: Graham Watts (Geelong Eastern Park)
Third: Barrie Wuttke (SA)





30 May 19
30 May 19


Open Tournament (Singles)
Range : -6.0 to 20.0
Warrnambool


Winner : Margaret Watts (Geelong Eastern Park)
Runner-up: Kathie Pitt (Ballarat Western)
Third: Jan Gray (Portland)





29 May 19
29 May 19


Doubles Sections 1-5
Range : -2.0 to 4.0
Warrnambool


Winners: Fay Harrison (Drysdale) & John de Trafford (Geelong Eastern Park)
Runners-up: Barrie Wuttke & Catherine Wuttke (SA)
Third: Robyn Devlin & Gary Devlin (Horsham)







29 May 19
29 May 19


Doubles Sections 1-5
Range : 5.0 to 9.0
Warrnambool


Winners: Russell Kelly (Belmont) & Ed Chatwin (Drouin)
Runners-up: Graham Watts & Margaret Watts (Geelong Eastern Park)
Third: Denie-Anne Etherson (Ballarat Western) & Pat Smith (Ballarat Alexandra)







28 May 19
28 May 19


Doubles Sections 1-5
Range : -2.0 to 4.0
Warrnambool


Winners: Barrie Wuttke (SA) & Joyce Woods (Brimbank)
Runners-up: Richard Parks (Monash) & Terry Brown (Brimbank)
Third: Peter Goldstraw (Sale) & Darren Lester (Alexandra Ararat)







28 May 19
28 May 19


Doubles Sections 1-5
Range : 5.0 to 9.0
Warrnambool


Winners: Catherine Wuttke (SA) & Kathie Pitt (Ballarat Western)
Runners-up: Nancy Hatherell (Ballarat Western) & Anne Scullion (Warrnambool)
Third: Robyn Devlin (Horsham) & Keith Fawkner (SA)







28 May 19
28 May 19


Doubles Sections 1-5
Range : 9.0 to 12.0
Warrnambool


Winners: Anne Fawkner (SA) & Valmai Hood (Horsham)
Runners-up: Ian Pitt (Ballarat Western) & Jeanette Young (Shepparton)
Third: Pat Smith (Ballarat Alexandra) & Ed Chatwin (Drouin)







28 May 19
28 May 19


Doubles Section 6
Range : 9.0 to 12.0
Warrnambool


Winners: Anthony Pye & Lynne Pye (Geelong Eastern Park)
Runners-up: Darren Lester (Alexandra Ararat) & Frank Marson (Ballarat Alexandra)
Third: John Young & Jeanette Young (Shepparton)







18 May 19
19 May 19


Open Tournament (Doubles)
Range : -6.0 to 20.0
Drouin


Winners: Robert Smallwood & Alex Williamson (Morwell)
Runners-up: Shirley Hemperger & Charles Armstrong (Traralgon)







18 May 19
19 May 19


Open Tournament (Doubles)
Range : -6.0 to 20.0
Drouin


Winners: Brian Wheeler & Neil Warburton (Wonthaggi)
Runners-up: Kathie Pitt & Ian Pitt (Ballarat Western)







20 Apr 19
21 Apr 19


WMCMA Easter GC Handicap Doubles Tournament
Range : 0.0 to 10.0
Western Metro Croquet and Malletsports


Winners: Julie Barber (Swan Hill) & Virginia Rowe (Ballarat Alexandra)
Runners-up: Butch Hollier & Paula Hollier (Belmont)
Third: Ian Harrowfield (Essendon) & Lesley Skinner (Brunswick)







20 Apr 19
21 Apr 19


WMCMA Easter GC Handicap Doubles Tournament
Range : 6.0 to 12.0
Western Metro Croquet and Malletsports


Winners: Wolfgang Klemenz & Jane Klemenz (Belmont)
Runners-up: Glenn Bult & Marie Bult (Essendon)
Third: Carmel Terrington (Geelong Eastern Park) & Ally Gray (Ivanhoe Park)







12 Apr 19
12 Apr 19


Open Tournament (Doubles)
Range : -6.0 to 20.0
Monash


Winners: Robert Bennie & Bevan Whelan (Frankston)
Runners-up: Marilyn Gregson & Aggie Canterbury (Monash)







05 Apr 19
07 Apr 19


Bronze Medal (ACA)
Range : -6.0 to 20.0
Victorian Croquet Centre - Cairnlea


Winner : John van der Touw (Monash)
Runner-up: Judith Wembridge (Bairnsdale)
Third: Darren McLoughlin (Deniliquin)





06 Apr 19
07 Apr 19


Selectors' Invitation
Range : 0.0 to 2.0
Victorian Croquet Centre - Cairnlea


Winner : Elaine Coverdale (Essendon)
Runner-up: Andre Daniel-Dreyfus (Williamstown)
Third: Jack Williams (Belmont)





06 Apr 19
07 Apr 19


Selectors' Invitation
Range : 2.0 to 3.0
Victorian Croquet Centre - Cairnlea


Winner : Garry Shandley (Leongatha)
Runner-up: Ruth Duffy (Corowa Civic)
Third: Michael North (Traralgon)





06 Apr 19
07 Apr 19


Selectors' Invitation
Range : 3.0 to 5.0
Victorian Croquet Centre - Cairnlea


Winner : Jo Bury (Bendigo)
Runner-up: Chris Eiffert (Quarry Hill)
Third: Julie Beasley (Warragul)





22 Mar 19
24 Mar 19


Williamstown Open
Range : 0.0 to 4.0
Williamstown


Winner : Chas Quinn (Yarrawonga )
Runner-up: Anna Miller (Belmont)
Third: Andre Daniel-Dreyfus (Williamstown)





22 Mar 19
24 Mar 19


Williamstown Open
Range : 5.0 to 8.0
Williamstown


Winner : Graham Bird (Williamstown)
Runner-up: Claire Keating (Williamstown)
Third: Margot Roberts (Williamstown)





22 Mar 19
24 Mar 19


Williamstown Open
Range : 8.0 to 12.0
Williamstown


Winner : Ian Pitt (Ballarat Western)
Runner-up: Reen Hancorne (Monash)
Third: Audrey de Baghy (Williamstown)





16 Mar 19
17 Mar 19


Open Tournament (Singles)
Range : -6.0 to 20.0
Korumburra


Winner : Paul Andrews (Wonthaggi)
Runner-up: Ray Ball (Wonthaggi)
Third: Robert Smallwood (Morwell)





16 Mar 19
17 Mar 19


Open Tournament (Singles)
Range : -6.0 to 20.0
Korumburra


Winner : Grant Wadeson (Phillip Island)
Runner-up: Helen Checkley (Korumburra)
Third: Jean Phillips (Sale)





16 Mar 19
16 Mar 19


Boort LakesideTournament
Range : -6.0 to 5.0
Boort


Winner : Owen Dickinson (Essendon)
Runner-up: John James (Deniliquin)





16 Mar 19
16 Mar 19


Boort LakesideTournament
Range : 6.0 to 8.0
Boort


Winner : Mary James (Deniliquin)
Runner-up: Ian Londey (Numurkah)





16 Mar 19
16 Mar 19


Boort LakesideTournament
Range : 9.0 to 20.0
Boort


Winner : Syd Garvey (Belmont)
Runner-up: Virginia Rowe (Ballarat Alexandra)





09 Mar 19
11 Mar 19


Open Tournament
Range : -6.0 to 5.0
Geelong


Winner : Bob Roycroft (Geelong Eastern Park)
Runner-up: Andre Daniel-Dreyfus (Williamstown)
Third: Anthony Pye (Geelong Eastern Park)





09 Mar 19
11 Mar 19


Open Tournament
Range : 6.0 to 8.0
Geelong


Winner : Sue Colvin (Belmont)
Runner-up: Ron Kennedy (Bairnsdale)
Third: Wolfgang Klemenz (Belmont)





09 Mar 19
11 Mar 19


Open Tournament
Range : 9.0 to 20.0
Geelong


Winner : Jenny Calwell (Drysdale)
Runner-up: Clint Chandler (Beaufort)
Third: Denise Deller (Belmont)





13 Feb 19
14 Feb 19


Goulburn Valley Golf Croquet Tournament
Range : -6.0 to 4.0
Goulburn Valley


Winner : John James (Deniliquin)
Runner-up: Russell Smyth (Rich River)





13 Feb 19
14 Feb 19


Goulburn Valley Golf Croquet Tournament
Range : 5.0 to 7.0
Goulburn Valley


Winner : John Young (Shepparton)
Runner-up: Anne Dodd (Rich River)





13 Feb 19
14 Feb 19


Goulburn Valley Golf Croquet Tournament
Range : 8.0 to 20.0
Goulburn Valley


Winner : Rodney Bensley (Howlong Golf Resort)
Runner-up: Lois Breadon (Quarry Hill)





19 Jan 19
20 Jan 19


Sale Level Singles
Range : -6.0 to 20.0
Sale


Winner : Judith Wembridge (Bairnsdale)
Runner-up: Kevin Glen (Traralgon)
Third: Peter Goldstraw (Sale)





19 Jan 19
20 Jan 19


Sale Level Singles
Range : -6.0 to 20.0
Sale


Winner : Julie Drummond (Bairnsdale)
Runner-up: Robert Smallwood (Morwell)
Third: Ron Kennedy (Bairnsdale)





19 Jan 19
20 Jan 19


Sale Level Singles
Range : -6.0 to 20.0
Sale


Winner : David Barrett (Bairnsdale)
Runner-up: Heather Lees (Warragul)
Third: Mary Cornwall (Warragul)





24 Nov 18
25 Nov 18


Open Tournament (Doubles)
Range : -6.0 to 20.0
Korumburra


Winners: Virginia Wheeler & Neil Warburton (Wonthaggi)
Runners-up: Robert Smallwood (Morwell) & Kathleen Willems (Drouin)
Third: Michael Fry & Nannette Fry (Drouin)







24 Nov 18
25 Nov 18


Open Tournament
Range : -6.0 to 4.0
Ballarat Alexandra


Winner : Robert Fletcher (Ballarat Alexandra)
Runner-up: Ian Leviston (Ballarat Western)
Third: Chris Eiffert (Quarry Hill)





24 Nov 18
25 Nov 18


Open Tournament (Doubles)
Range : -6.0 to 20.0
Korumburra


Winners: Ken Crow & Judith Beaton (Beaufort)
Runners-up: Ray Ogle (Wonthaggi) & Mary Cornwall (Warragul)
Third: Ed Chatwin (Drouin) & Ruth Cashin (Korumburra)







24 Nov 18
25 Nov 18


Open Tournament
Range : 4.0 to 8.0
Ballarat Alexandra


Winner : Kaye Molyneux (Monash)
Runner-up: Elaine Leviston (Ballarat Western)
Third: Fay Harrison (Drysdale)





24 Nov 18
25 Nov 18


Open Tournament
Range : 9.0 to 14.0
Ballarat Alexandra


Winner : Beverley Phillips (Ballarat Alexandra)
Runner-up: Frank Marson (Ballarat Alexandra)
Third: Virginia Rowe (Ballarat Alexandra)





24 Nov 18
25 Nov 18


Open Tournament
Range : 2.0 to 6.0
Ballarat Alexandra


Winner : Richard Parks (Monash)
Runner-up: Kaye Molyneux (Monash)
Third: Fay Harrison (Drysdale)





24 Nov 18
25 Nov 18


Open Tournament
Range : 9.0 to 14.0
Ballarat Alexandra


Winner : Bob David (Ballarat Alexandra)
Third: Clint Chandler (Beaufort)





19 Nov 18
19 Nov 18


Open Tournament
Range : 9.0 to 20.0
Morwell


Winner : Ron Kennedy (Bairnsdale)
Runner-up: Charles Armstrong (Traralgon)
Third: Maria Simpson (Bairnsdale)





18 Nov 18
18 Nov 18


Open Tournament
Range : 5.0 to 8.0
Morwell


Winner : Colin Walker (Warragul)
Runner-up: Gary Prescott (Bairnsdale)
Third: Wilma Freeman (Sale)





17 Nov 18
17 Nov 18


BMSC Invitational Masters
Range : -6.0 to 3.0
Brunswick


Winner : Judith Wembridge (Bairnsdale)
Runner-up: Chas Quinn (Yarrawonga )
Third: Ian Petersen (Belmont)
Equal Third: Ian Wilson (Sale)





17 Nov 18
17 Nov 18


Open Tournament
Range : -6.0 to 5.0
Morwell


Winner : Peter Goldstraw (Sale)
Runner-up: Paul Andrews (Wonthaggi)
Third: Gerrit Kool (Wonthaggi)





14 Nov 18
15 Nov 18


Open Tournament
Range : -6.0 to 20.0
Terang


Winner : Butch Hollier (Belmont)
Runner-up: Peter Goldstraw (Sale)





27 Oct 18
28 Oct 18


Golf Croquet Singles Tournament
Range : -6.0 to 5.0
Bairnsdale


Winner : Ray Ball (Wonthaggi)
Runner-up: Richard Parks (Monash)





27 Oct 18
28 Oct 18


Golf Croquet Singles Tournament
Range : 6.0 to 9.0
Bairnsdale


Winner : Robert Smallwood (Morwell)
Runner-up: Roger Bradbury (Bairnsdale)





27 Oct 18
28 Oct 18


Golf Croquet Singles Tournament
Range : 10.0 to 20.0
Bairnsdale


Winner : Marilyn Barrett (Bairnsdale)
Runner-up: David Barrett (Bairnsdale)





20 Oct 18
21 Oct 18


Open Tournament
Range : -6.0 to 5.0
MCC


Winner : Graham Fahey (MCC)
Runner-up: John van der Touw (Monash)





20 Oct 18
21 Oct 18


Open Doubles Tournament
Range : -6.0 to 20.0
Warragul


Winners: Robert Smallwood & Alex Williamson (Morwell)
Runners-up: Anne Howard & Dorothy Knight (Maffra)







20 Oct 18
21 Oct 18


Open Tournament
Range : 6.0 to 12.0
MCC


Winner : Ian Philpott (MCC)
Runner-up: Bruce Macgregor (Brunswick)





17 Oct 18
19 Oct 18


Open Tournament
Range : -6.0 to 20.0
Horsham


Winners: Karen Magee & David Magee (SA)
Runners-up: Ann Millhouse & Kim Millhouse (SA)







17 Oct 18
19 Oct 18


Open Tournament
Range : -6.0 to 20.0
Horsham


Winners: Virginia Brown & Robert Brown (SA)
Runners-up: Les Matthews & John James (Drysdale)







17 Oct 18
19 Oct 18


Open Tournament
Range : -6.0 to 20.0
Horsham


Winners: Jennifer Slattery & Michael Slattery (Quarry Hill)
Runners-up: Julie Barber (Swan Hill) & Syd Garvey (Belmont)







17 Oct 18
19 Oct 18


Open Tournament
Range : -6.0 to 20.0
Horsham


Winners: June Werner (Horsham) & Janis Jenkins (SA)
Runners-up: Ken Crow (Beaufort) & Barbara Vaughan (Kew)







17 Oct 18
19 Oct 18


Open Tournament
Range : -6.0 to 20.0
Horsham


Winners: Sue Chandler & Clint Chandler (Beaufort)
Runners-up: Paul Johnston & Margaret Johnston (Ringwood)







18 Oct 18
18 Oct 18


Horsham Level Singles
Range : -6.0 to 20.0
Block 1-2
Horsham


Winner : Karen Magee (SA)
Runner-up: Robert Brown (SA)





18 Oct 18
18 Oct 18


Horsham Level Singles
Range : -6.0 to 20.0
Block 3-4
Horsham


Winner : Fay Harrison (Drysdale)
Runner-up: Ian Pitt (Ballarat Western)





18 Oct 18
18 Oct 18


Horsham Level Singles
Range : -6.0 to 20.0
Block 5-6
Horsham


Winner : Michael Fry (Drouin)
Runner-up: Nannette Fry (Drouin)





18 Oct 18
18 Oct 18


Horsham Level Singles
Range : -6.0 to 20.0
Block 7
Horsham


Winner : Janis Jenkins (SA)
Runner-up: Paul Johnston (Ringwood)





17 Oct 18
17 Oct 18


Horsham
Range : -6.0 to 20.0
Division 1
Horsham


Winner : Fay Harrison (Drysdale)
Runner-up: Peter Goldstraw (Sale)





17 Oct 18
17 Oct 18


Horsham
Range : -6.0 to 20.0
Division 2
Horsham


Winner : Ian Pitt (Ballarat Western)
Runner-up: Ken Crow (Beaufort)





17 Oct 18
17 Oct 18


Horsham
Range : -6.0 to 20.0
Division 3
Horsham


Winner : Sue Chandler (Beaufort)
Runner-up: Ann Millhouse (SA)





15 Oct 18
15 Oct 18


Open Tournament
Range : 9.0 to 16.0
Rich River


Winner : Michael Slattery (Quarry Hill)
Runner-up: Rodney Bensley (Howlong Golf Resort)





14 Oct 18
14 Oct 18


Open Tournament
Range : 6.0 to 8.0
Rich River


Winner : Jeffrey Pumpa (Echuca Moama)
Runner-up: Mary James (Deniliquin)